Maalesef pek çok kişi yaşadığımız stresli hayat koşullarından dolayı salgın hastalık gibi çoğalan depresyon, panik atak ve diğer psikolojik sıkıntılarla günlük yaşamı içerisinde mücadele etmek zorunda kalıyor. Her zaman belirttiğim gibi bu tarz sıkıntılar için profesyonel bir yardım almak ilk aşama olmalı fakat sizde yaşam şeklinizi değiştirerek biraz olsun iyileşme sürecinize katkıda bulunabilirsiniz. 

1. Kafein içeren içeceklere bir süre veda edin ( kahve, enerji içecekleri); Daha da stresli ve huzursuz hissetmenize neden olduklarını unutmayın.
2. İşlem görmüş ve paketlenmiş gıda reyonlarından uzak durun; İnflamasyonu arttıran bu gıdaların ruh haliniz üzerinde ki etkilerini bir süre ara verdiğinizde daha iyi hissedeceksiniz.
3. Yapay tatlandırıcıları hayatınızdan çıkartın; Aspartame ve etkileri için yapılan çalışmaları youtube da izlemek size yardımcı olacaktır.
4. Daha fazla su tüketin; Dehidrasyon yorgunluk, beyin bulanması ve gereksiz endişe haline sebep olur.
5. Her öğününüze protein, iyi yağlar ve kompleks karbonhidratları ekleyin; Tüm bunlar kan şekeri düzeyinizi stabil tutmaya yardımcı olur ve unutmayın kan şekeriniz düştüğünde ruh halinizde etkilenir. İyi yağlar ve kompleks karbonhidratlar size iyi hissetmenizi sağlayacak hormon ve nörotransmitter yapımına yardımcı olur.
6. 8 saat uyku; Düzenli uykunun kişileri çok daha verimli ve mutlu hale getirdiği yapılan pek çok çalışmada kanıtlandı.
7. Her gün stressiz yaşam alanınızda zaman geçirin. En az 30 dakika kendinize herşeyden uzakta vakit ayırın.
8. Egzersiz yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. Bunun için pahalı spor merkezlerine üye olmaktan ziyade günlük yürüyüşler yaparak ya da evde uygulayabileceğiniz hareketler seçerek aktif bir hayat tarzını benimseyebilirsiniz.
9. Eğer hala yogayı denemediyseniz artık daha fazla beklemeyin. Kişisel farklılıklarınız doğrultusunda size yardımcı olabilecek bir merkezde yogayı ve etkilerini gözlemleyin. 

Not; Çevrenizde ki olumsuzlukları azaltmaya, değiştirebilecekleriniz için mücadele etmeye ve değiştiremeyeceklerinizi kabul etmeye çalışın.