Digital Detoks

6 Aralık Cuma günü sosyal medya kullanıcısı olarak zamanımızın ne kadarını Facebook, instagram, twitter gibi sosyal ağlar için harcıyoruz diye sormuştuk. Tüm gün en fazla hangi zaman diliminde hesaplarınızı kontrol ettiğinizi ve 24 saat içerisinde ne kadar vaktinizi ayırdığınızı hesaplamak için sizlerden dakika dakika not almanızı istemiştim. Amacımız bu digital dünyaya olan bağımlılığımız konusunda farkındalığımızı arttırmaktı. Cuma günü elbette bende not aldım ve karşıma çıkan rakamsal değer yaklaşık olarak 2.5 saatten fazla bir zaman oldu. Günümüm yaklaşık 2.5 saatini aralıklarla facebookta arkadaşlarımla sohbet ederek, onların paylaştığı resimlere bakıp yorumlar yazarak, ya da instagramı kurcalayarak geçirdiğimi farkettim. Elbette bu sosyal ağların hayatımıza sunduğu kolaylıklar, paylaştıklarımız ve öğrendiklerimiz yadsınamaz fakat dönem dönem bilinçli olarak beden, beyin hatta ruhumuzun bağlı olduğu kabloları fişten çekmek, bu digital dünyadan biraz olsun uzaklaşıp nefes almak hepimizin en çok ihtiyacı olduğu şey. Haksız mıyım? Peki neler yapabiliriz? Örneğin benim gibi 2.5 saat sosyal ağlarda geçiriyorsanız, bunun gün içerisinde 1 saatini kendiniz için ayırabilirsiniz. Nasıl mı? Hep o mazeretler ürettiğiniz, zaman bulamıyorum dediğiniz şeyleri yaparak mesela. Yoga yaparak, yürüyerek, sevdiğiniz müzikleri dinleyip sizlerle paylaştığımız smoothie tariflerini deneyerek, okumayı çok istediğiniz ama bir türlü başlayamadığınız o kitap için zaman ayırarak ya da en basiti aileniz ile zaman geçirerek. Eğer her beş veya on dakika içinde düzenli olarak cihazınızdan sosyal ağları kontrol ediyorsanız bir sosyal medya detoksu denemenizi tavsiye ediyorum. Sadece 1 saat bile hayatınızda çok şeyi değiştirecek. O yoğun, stresli ve koşturmaca ile dolu yaşamınıza ekstra 1 saat katarak neleri değiştirebileceğinizi ve nasıl hissedeceğinizi gözlemleyin.Tabi ki bu bir bağımlılık düzeyinde ise bunu hayata geçirmek biraz daha zor olabilir. Bu basit ama işe yaracağını düşündüğüm birkaç yolu mutlaka deneyin.

*Mobil cihazlarınızı yatağınızdan uzak tutun. Onlara ne kadar kolay ulaşırsanız o kadar kolay sosyal ağlara veya e-postalarınıza göz atmak isteği duyacaksınız.

*Bir zaman aralığı belirleyin ve mutlaka uyun. Örneğin her akşam saat 21.00 itibariyle tablet veya telefonunuzdaki uyarıları kapatın. Bu uyarılar bize daima bir şeyler olduğunu hatırlatacak ve acil olarak dikkatimizi o tarafa kaydırmamızı isteyecektir. Bunu haftada bir kez bile deneyebilirsiniz. Önemli olan sözünüze ne kadar bağlı olduğunuz ve hedefinizi gerçekleştirebilmeniz.

*Sosyal medya uygulamalarını cihazınızdan kaldırma yöntemini deneyebilirsiniz ki bence oldukça etkili bir yol.

*Kendinize ve sevdiklerinize ayırdığınız bu ekstra dakikaların size neler hissettirdiğini, neler kattığını not alın ve düzenli olarak okuyun.

Unutmayın bizi biz yapan sadece bedenimiz değil, bir bütün olarak ruhumuz ve zihnimizdir ve arınma sadece bedenimiz için değil zihnimiz ve ruhumuzu da amaçlar.
Herkese iyi hafta sonları.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website