Berna Güngören Can

 

Berna Güngören Can Yoga Eğitmeni, Fizyoterapist, sağlıklı beslenme tutkunu ve Avidya Yoga kurucudur. Yoga ile yolculuğu yıllar önce Hacettepe Üniversitesinde ki öğrenciliği sırasında başlamıştır. 2008 yılında Fizyoterapi alanında yüksek lisans yapmak için gittiği Avusturalya’nın Melbourne şehrinde 4 yıl yaşamış ve yogaya olan ilgisi daha da artmıştır. Giderek artan bu tutkusunu Melbourne şehrinde ki Moksha Yoga Akademisinde aldığı 200 saatlik eğitmenlik sertifikası ile pekiştirmiştir.  Yoganın sadece fiziksel değil, sayısız ruhsal ve zihinsel faydalarını da tecrübe etmiş, Fizyoterapi alanında yaptığı çalışmaları yazdığı makaleleler de Yoga Terapi ile bütünleştirmiştir. Ayrıca Melbourne şehrinde ki  önemli sağlık kolejlerinden biri olan Endavour Doğal Sağlık Kolejinde  Masaj Terapi  kursunu tamamlamış ve Masaj Terapist olarak bu kolejde uzun süre çalışmıştır.  Avusturalya’da yaşadığı dönemde sağlıklı yaşama dair birçok kurslara ve workshoplara katılmıştır.  ”Organik Beslenme”, ”Sporcular İçin Beslenme”, ”Refleksoloji”, ”Süper Besinler” ve ”Aromaterapi” bunlardan sadece birkaçıdır. Hindistanda da Yoga Terapi alanında çalışmalar yapmış, Yoga ve sağlıklı yaşama olan sevgisini Türkiye de paylaşmak için 2012 yılında Türkiye’ye dönerek  Avidya Yoga’yı kurmuştur. Şu an çalışmalarına Avustralya’nın Melbourne şehrinde devam eden Berna, sağlıklı yaşam reçetelerini sosyal medya aracılığı ile gerek Türkiye’deki gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinde  ki takipçileri ile paylaşmaktadır. Yoga sınıfları, workshoplar ve özel organizasyonlar için takipte kalın.

“Aktif, sağlık dolu ve ilham verici kadınların birleştiği tek adres Avidya Yoga. Zihinsel ve fiziksel olarak güçlü kadınların arttığı bir toplumda yaşamak en büyük isteğim. “

Namaste
Berna Can

For English; http://www.bernagungoren.com

 

Öğrenci Yorumları

Nilüfer Özlem Ferah

Merhaba yoga..
Merhaba hayat….

Uzun zamandır öğrenmek isteyip ve bir türlü fırsat bulamadığım bir uğraştı yoga.. belki zamanı gelmemişti bilmiyorum.. birkaç yere gitmeye niyet edip gidememiştim olmamıştı.. çünkü istediğim A’dan Z’ye yogayı öğrenmek.. nasıl öğrenmek derseniz ; asanaların anlamları nelerdir, vücudumuzun hangi kısmını etkiler, nasıl faydalı olur ve hareketleri doğru yapabiliyor muyum vb. sorularım vardı aklımda.. ve yoga yapılan yerde önemliydi benim için.. çünkü yoganın kendi anlamı vardır içinde.. huzuru vardır insanı saran.. işte böyle bir yer ararken bir arkadaşımın tavsiyesiyle geldim Avidya Yoga ya.. iyiki de gelmişim.. ortam çok güzel, huzurlu ve sıcak.. ilk başlarda ders nasıl geçer bu kadar zaman nasıl dayanırım diye düşünürken şimdi bir bakmışım zaman su gibi akıp geçmiş.. ve ikramlar .. her ders gittiğimizde taze bitki çayı bulunur ve heryer temiz.. ve yogadan sonra en güzel keyif bizim başlarda süs olarak gördüğümüz ancak bize yoga sonrası ikram olduğunu öğrendiğimiz şahane elmalar

Uzun lafın kısası; yogayı avidyada öğrendim ve inşallah öğrenmeye devam ederim.. ve bence sizde Avidyaya uğrayın hatta uğramakla kalmayıp derslere katılın …

Sevgilerimle.. Güzel günler olsun hepimize…

Ayşin Turpancı

Beni yogayla tekrar buluşturduğu için Avidya Yoga’ya ve Berna Hoca’ya çok teşekkür ediyorum. Her şeyden önce bütün pozları teker teker en detaylı şekilde anlatması çok hoşuma gidiyor. Bundan önce pek çok pozu tamamen yanlış yaptığımı da bu sayede anlamış oldum ve olması gereken şekilde poza girince nelerin yolunda gittiğini ve neleri düzeltmem gerektiğini deneyimleyebiliyorum. Eğitmenimizin enerjisi ve samimiyeti bu işin en güzel taraflarından bir tanesi. Avidya Yoga ile bu yolculuğa çıkmak çok keyifli.

Tuğba Gül Ateş

Yogayla olan ilişkimiz oldukça değişik aslında. Uzun yıllar boyunca kendisiyle sadece uzaktan tatlı tatlı bakıştık. Aslında hep birbirimize ait olduğumuzu biliyorduk ama bir türlü olmuyordu işte. Paçalarından ün akan mekanlarda bir araya gelmeye çalıştık bir-iki kez ama olmadı ısınamadık, bir şeyler yanlıştı işte.. Sonra bir gün çook sevdiğim bir dostum Berna Can diye bir eğitmen varmış, kendisi aynı zamanda fizyoterapistmiş, biz yogayla haftasonu orada buluşacağız sen de gelsene dedi. Sanırım uzun yıllardır beklediğim fırsat buydu 🙂 Durur muyum ben de gittim tabii. İşte o gün bugündür birlikteyiz biz, Berna hoca ve yogayla… Belimde ve özellikle dizlerimde yaşadığım sağlık problemlerim nedeniyle başta biraz tedirgin olsam da, Berna hocanın her bir hareketi ayrıntısıyla anlatması, herkesle özel olarak ilgilenmesi ve fizyoterapiyi de işin içine katması, tedirginliğimi bir kaç derste atmama yetti de arttı bile. Şu an ağrılarımdan eser yok, çok daha sakin, çok daha keyifliyim. Hadi siz de kendiniz için bir şeyler yapın, kilonuzu, yaşınızı, kim olduğunuzu umursamadan, aramıza katılın!

Betül Yılmaz

Avidya Yoga ve Berna Can Hoca ile tanışmamazı Sibel Sönmez Hocamıza borçluyum. Neredeyse bir yıllık uzun bir özlem sonrasında yeniden bir yoga stüdyosu arayışına girdiğimde beklentilerimin çok yüksek olmadığını ifade etmek zorundayım çünkü yogaya başladığım hocam Çiğdem Toskay işi nedeni ile İstanbul’a yerleşmişti. Çiğdem Toskay Hoca ile başlayan yoga serüvenim Berna Hoca ile bambaşka bir derinlik kazandı. Henüz uzun yıllara dayanan bir hoca-öğrenci ilişkimiz olmasa da Berna Hocanın ‘anatomycon’ yaklaşımı ve dolayısıyla alanı olan fizyoterapiyi yoga pratiği içerisinde, yoga tarihçesi ve temel jargonu ile harmanlaması, ben ve  diğer öğrenci arkadaşlarım için son derece vazgeçilmez bir bütünsellik oluşturdu. Böylesine dinamik, holistik bir sağlıklı yaşam hedefinde  ve yoganın en güzel fizyonunun yakalandığı Avidya Yoga, eminim gelecekte en ön plana çıkan okullardan biri olacak.

Selen Sönmez

Olumsuzluklardan doğan ve her şeyin olumlu olduğu bir dünya,içsellik düşünün… Boşvermişliklerimin arasında tanıştım Avidya Yoga’yla. Bir arkadaşımla ne zamandır arıyorduk, benliğimize dokunacak bir ses. O sesi avidya Yoga’da bulduk.
İçime kapandığım her an okyanus nefesleriyle tüm dünyaya açıldığım, yorgunluktan isyan ettiğim her an “Bir balasanaya yatayım, aşağıya bakan köpeğe kalkayım” dediğim ve aslında hep bir tık üste giderek yukarı bakan köpekle bitirdiğim bir parçam oldu yoga.
Suyla yeniden bütünleştim. Hayalini her zaman kurduğum birincilik kürsüsüne çıktığımda nefesimi kullanmamın getirisini, verdikleri başarı belgesinde daha net gördüm. Bir teşekkür borçluyum.
Yoganın bitmeyen ve bitmesini de asla istemeyeceğim bu yolunda, kendime ayırdığım tünellerimde, köprülerimde bazen yalnızca ıssız patikalarımda, gücüme güç katarak ilerlemek istiyorum. Artık çok geç asla bu yoldan geri dönemem. Yaşamınızda parıldayan bir nefes diliyorsanız, daha doğrusu artık arzuluyorsanız, Avidya Yoga’da mevcut o dinginliğe doğru ilerleyin. Ferahlayacaksınız…

Burcu Tekin

Avidya Yoga ve Berna Can’la tanışmam 2013 yılının en güzel hediyelerinden biridir benim için. Öncesinde 3 yıldır yoga pratiği yapıyor olmama rağmen Berna Can’ın hem fizyoterapist hem de çok iyi bir yoga eğitmeni olması vücudumu ne kadar tanımadığımı ve bazı duruşları vücuduma zarar verecek şekilde yaptığımı anlamamı sağladı. Diğer birçok yoga stüdyosunun aksine Berna Can her öğrenciyle birebir ilgileniyor ve herkesin kendi yapısı ve hızı doğrultusunda ilerlemesini sağlıyor. Bu yüzden ben yogaya hakkını vererek Avidya Yoga’da başladım diyorum. Avidya Yoga’nın samimi ortamı ve Berna Can’ın hem dinamik hem huzur veren enerjisi yalnızca günümü güzelleştirmekle kalmayıp hayatıma genel anlamda yansıyan bir olumluluk kazandırıyor bana. Tüm bunlar için Avidya Yoga’ya ve Berna Hocam’a çok teşekkür ederim.