Detoksta neler yapılmalı!

Bedeninizi dönem dönem dinlendirmenin ve toksinlerden arındırmanın kısaca kısa molalar vermenin ne kadar önemli olduğunu sürekli hatırlatıyorum. Nasıl düzenli aralıklarla evinize bahar temizliği yapıyorsanız ya da arabanızı bakıma götürüyorsanız toksinleri sürekli arındırmaya çalışan organlarınıza da aynı önemi vermeniz gerekir. Ayrıca unutmayın mide ve bağırsak sisteminiz ne kadar kuvvetli ise o kadar sağlıksınız!!! Bir çok hastalığın midenizde başladığını daha önce de defalarca yazmıştım. Bende bunun için gerek yaşam koçluğu yaptığım kişilere gerekse aileme ve kendime yılda iki kez 21 günlük mide ve bağırsak sistemini kuvvetlendiren programlar uyguluyorum. En son uyguladığım bu detoksa benimle birlikte başlayan, sonradan katılan ve mesaj atan herkese teşekkürler. İleride uygulamak isteyenler içinde ufak birkaç detay;

 

21 gün boyunca yapın;

1. Gluteni tamamen çıkarın. Ekmek, makarna…

2. Kahveyi tamamen bırakın. Bedeninizi her gün yüklediğiniz kafein bombardımanından bir süre uzakta tutun. Unutmayın herşeyin bağımlılığı zarar!

3. Yüksek şeker (fruktoz) içeren meyvelere ara verin. Üzüm, mango gibi

4. Her gün en az 5 çeşit yeşil sebze tüketin.

5. Her öğününüze protein ekleyin. Tahin, balık, kinoa…

6. Her sabah aç karnına limonlu su için. Limonu sıkıp suyu 20 dakika kadar beklettikten sonra tüketin.

7. Süt ve süt ürünlerine ara verin. Vücutta ki inflamasyonu arttıran süt yerine badem sütü tercih edin.

8. Akşam 7 de mutfağınızı kapatmaya çalışın. Sabah 7 ye kadar 12 saatlik kısa süreli oruç etkisi yaratarak bedeni dinlendirin.

9. Her sabah aç karnına 40 ml aloe vera suyu için. Mide çeperi için harika! Meyve suyu olarak satılan şekerli versiyonlarından bahsetmiyorum.

10. Kefiri mutlaka tüketin. Yediklerinizle ve içtiklerinizle zarar verdiğiniz iyi bakterileri çoğaltmanın en iyi yolu.

 

21 gün boyunca yapmayın;

Bir tek şunu yapmayın; Bu detoksun bir eziyet olmadığını, bedeninizi daha da sağlıklı hale getirmek ve dinlendirmek için kısa bir mola verdiğinizi kendinize hatırlatın!!!

 

Peki arınma ve iyileşme programım sonucunda ben kendimde neler gözlemledim;

 

  • Bu programımı uygulayan bazı kişiler toksinlerden arındıkça ilk günler baş ağrısı, halsizlik, enerji düşüklüğü gibi etkiler yaşarken bazıları ise harika hissettiğini söyler. Ben düzenli olarak 7 ya da 21 günlük detokslar uyguladığım için ilk günler her programımda olduğu gibi harika ve daha enerjik hissettim.
  •  Cildimin ve saçımın daha da parladığını her fırsatta her arkadaşım hatırlattı! :)) Biz bayanlar için bunu duymak harika tabi!
  • Çok daha derin uyuyup, enerji dolu uyandım.
  • Tatlı krizlerim (özellikle akşam üstü saatlerinde ki) 21 gün sonunda azalmaya başladı.
  • Arkadaşlarımı evlerinde ziyaret ettiğimde ya da dışarıda yemek için buluştuğumuzda ikram edilen şeylere hayır demeyi, menüde ki bana uyan en sağlıklı alternatifi bulmayı ve “boşver ye gitsin” diyenleri kibarca geri çevirmeyi öğrendim. Deneyin!!!
  • Kahve ve kafe cenneti Melbourne’de kahveye ne kadar bağımlı hale geldiğimizi gördüm ve bu 21 gün sonunda kahve tüketimimi hafta da 3-4 ile sınırlandırmaya karar verdim.
  • İstenildiğinde herşeyin en zararsız ve sağlıklı alternatifini mutfağımda yaratabileceğimi gördüm. Yeni tarifler, yeni tatlar ve üstelik tadları nefis!

 

 

Kendinize değer verin ve dönem dönem bilinçli detoks programlarını mutlaka uygulayın.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website