Sağlıklı bir beden herkeste farklıdır!!!

Her gün dakikalarınızı harcadığınız sosyal medya hesaplarınızda, okuduğunuz dergi ve gazetelerde, televizyonda, takipçisi olduğunuz ünlü ya da ünsüz kişilerin sayfalarında yer alan, yaratılmaya çalışılan ve bir şekilde bilinç altınıza yerleşen mükemmel kadın imaji her geçen gün daha fazla kadını mutsuz edip içten içe zehirleyerek kendi bedeninden ve hayatından nefret eder hale getiriyor. Sonu gelmeyen kalori hesapları, tartıların üzerinde rakamlarla verilen savaşlar, “biraz kilo mu aldın sen?” diye başlayan yorumların ardından bedeni daha da yoran diyetlerin içinde kaybedilen günler, her yediğinden sonra kendini suçlamaya başlayan zihinler ve sürekli tekrarlayan bu mutsuzluk döngüsü sanırım pek çok kadın için tanıdık gelecektir. Beden imajiyla mücadele eden ve nasıl hissettiğinden ziyade nasıl göründüğünü hayatının anlamı haline getirmiş bayanlar size sesleniyorum. Sağlıklı bir beden herkeste farklıdır!!! Beliniz ve kalça ölçünüz ya da tartılarda gördüğünüz rakamları herşeyden önce bir kenara bırakın. Bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu gerektiği şekilde beslemeyi öğrendikçe, hayata bakış açınızı değiştirdikçe, sağlıklı yaşamı bir yaşam tarzı haline çevirdikçe inanın bedeninizde kilo kontrolünü sağlayarak, parlayan bir ciltle ya da her ne değiştirmek istiyorsanız o doğrultuda size teşekkür edecektir. Daha huzurlu ve mutlu bir zihin için herşeyden önce kendinizi sevmeyi ve değer vermeyi öğrenin. Üstelik bunu yapmanız için size güzel bir sebepte sunabilirim. Pek çok hastalığın kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre çok daha yüksek!!! Evet bunun için yaşınız ve sağlık durumunuz ne olursa olsun bir an önce aynada gördüklerinize konsantre olmaktansa daha sağlıklı nasıl yaşayabilirim diye düşünmeye başlayın.

 

“%80 sağlıklı yaşa %20 hayatını yaşa”

 

Hayat katı diyetlere sıkışıp kalacak, kalori hesaplamalarıyla yaşanacak kadar ciddiye alınmamalı. Günlerce, aylarca süren o sıkı diyet listeleri stres dolu zihinler yaratmaktan başka bir işe yaramıyor çoğu zaman ve bedeni hırpalayarak verilen o kilolar çok kısa sürede yaşamınıza geri dönüyor. Çoğunuzun evet dediğini duyar gibiyim!! Tabi ki uzman kişiler tarafından hazırlanan kişiye ve problemlerine özel profesyonel listelerden bahsetmiyorum.

Benim kuralım “%80 sağlıklı yaşa %20 hayatını yaşa. Ilımlı, düzenli ve bilinçli bir beslenme, sağlıklı ve yaşam enerjisi ile dolu bir hayat tek hedefimiz olmalı. Kalori hesaplarından ziyade tükettiğiniz yiyeceklerin besin değerlerini hesaplamayı alışkanlık haline getirin. Elbette %100 organik beslenmeye çalışmak ve bu konuda takıntılı olmak yarardan ziyade size zarar getirir. Amacınız hayatlarınıza ılıman bir şekilde “%80 sağlıklı yaşa %20 hayatını yaşa” felsefesini kazandırabilmek olsun. Kısaca elinizde ki imkanlar doğrultusunda mutfağınızda ya da süpermarket alışverişlerinizde sağlıklı seçeneklerle değiş tokuş yapmaya çalışın. Yediklerinizle savaşmayın, bedeninize giren besinleri doğru ve bilinçli bir şekilde seçin yeter.

 

Sağlıkla kalın…

 

Leave a comment

name*

email* (not published)

website