Yeni Yıl Yeni Kararlar…

Her yılın ilk günleri yeni bir yıl için hedefler belirlediğimiz ve 365 günlük yeni yolculuğumuz için kendimize sözler verdiğimiz zamanlardır. Daha sağlıklı yaşamak, daha fazla spor yapmak ya da daha mutlu olabilmek adına yazmaya başladığınız “kararlar ve yapacaklarım” listenize 2016 yılı için bu birkaç maddeyi de eklemenizi öneririm.
 • Her gün hayatlarımızda ki bir diğer özel gün, yeni bir şans, tekrarı olmayan ve bir daha asla yaşanmayacak olan özel gün. Gününüz sizin gördüğünüz kadar aydınlık, hissetmek istediğiniz kadar mutluluk dolu geçecek. Karar sizin!!! Her gün önce KENDİNİZE ve sonra sevdiklerinize iyi davranın.
 • Hayatınızı, yaşadıklarınızı ve kendinizi kimse ile karşılaştırmayın. Herkes bu yaşamda kendi yolculuğunu yaşayıp farklı şeyler tecrübe ediyor. Eğer bir kıyaslama yapmak istiyorsanız kendinizi kendinizle kıyaslayın. Her geçen gün daha iyi, daha sağlıklı ve mutlu olmak için çaba gösterin. Kısaca klişe ama başkalarının hayatlarını baz alarak enerjinizi boşa tüketeceğinize kendinizin en iyi versiyonu olmaya çalışın.
 • Hayatınızı 3 şeyin kontrol etmesine izin vermeyin… GEÇMİŞİNİZ….İNSANLAR….PARA….
 •  Affedin ; Hayatınızda sizi üzen, kırgın olduğunuz her şeyi, herkesi affedin. Affettiğiniz an geçmişle olan hesabınızı kapatırsınız ve ileriye bakmaya başlarsınız. Kötü duygulardan arınmak ve kendinizi iyi hissetmek için affedin. Unutmayın, geçmiş geçmişte kaldı ve önünüzde ki yaşanacak yıllar daha gelmedi, elinizde var olan tek şey şimdiki zaman, yani şu an! Bu nedenle yaşadığınız anın her saniyesini ve dakikasını dolu dolu yaşayın. Geçmişe ve geleceğe takılmadan !
 •  Her düşüncenizin geleceğinizi belirlediğini unutmayın. Evren kendiniz ve hayatınız hakkında düşündüklerinizi gerçeğe dönüştürür.
 • Değişiklik yapın, size kendinizi iyi hissettirecek farklı şeyleri deneyin. Uzun süredir başlayamadığınız hobinize geri dönün mesela ya da hiç cesaret edemediğiniz yeni bir şeyi deneyin bu hafta sonu.
 • Hayatınızda sahip olduğunuz için şükredeceğiniz en az üç şeyi hergün kendinize hatırlatın. Sağlığınız, aileniz ya da çok şükür diyebileceğiniz her ne varsa yaşamlarınızda size verilmiş bir armağandır unutmayın.
 • Düşündüğünüz, kafanızda kurduğunuz herşeye inanmayın ve ne zaman olumsuz bir düşünce zihninizi meşgul etse sizi en çok mutlu eden anı ya da kişiyi hatırlamaya çalışın.
 • Sizi olumsuzluğa sürükleyecek kişilere ve sohbetlere izin vermeyin. Yaşadıkları mutsuzlukları ya da hatalarının bedelini başka insanları mutsuz ederek ya da üzmeye çalışarak çıkartmaya çalışan insanları yaşamınızdan tamamen çıkartın.—Mış gibi  yapan ama eline geçen ilk fırsatta BEN diye başlayan cümleler kuran bu insanları değiştirmeye çalışmak maalesef zaman kaybı!
 • Yaşanılan herşey iyi ya da kötü hayatın bir parçası. Değiştiremeyeceklerinizi olduğu gibi kabul edin.
 • Yoğun iş temponuza, bitirilmesi gereken projelerinize ya da işlerinize rağmen her gün ailenize ve dostlarınıza zaman ayırmaya çalışın. Düzenli bir sosyal hayat ve sevdiklerinizle dolu dolu geçireceğiniz saatler hayatta ki birçok başarınında en büyük sırrı bana kalırsa.

 

2015’in son günlerini doğanın içerisinde geçirmek ve yeni yılı herşeyden uzakta yeşilin ve mavinin tüm tonlarına doyarak kutlamak benim için çok keyifliydi. 2016 yılı benim için oldukça yoğun ama bir o kadar da hayallerimi gerçeğe dönüştürebildiğim bir yıl olacak.
Herkese sağlık dolu, barışın ve sevginin hakim olacağı bir yıl diliyorum…

 

Leave a comment

name*

email* (not published)

website